Podzimní vyznání


Klatovy 23. září 2002

Podzimní vyznání

Letní malátnost plynule přešla do podzimního útlumu a říjen klepe na dveře.

K podzimnímu času, respektive nečasu, mám poněkud rozporuplný vztah. Lupení sice zlátne, červená se, nesmyslně hýří i dalšími barvami, ale to už jsem viděl bezpočtukrát, nic nového a chleba si za to nekoupím. Ostatně, všechna stromová barevná krása postupně už jen zhnědne, odumře, spadne a mně přidělá práci, protože hrabání a likvidace zetlelého listí je bohužel moje práce. Pokusil jsem se manželku přesvědčit, abychom na zahradě pěstovali jen stromy jehličnaté, tedy neopadavé. Odvětila, že se jablek ani hrušek nemíní vzdát. Mohlo mě to napadnout moje žena se nikdy a ničeho nevzdává snadno. Dobře tedy, ale zpracuji ovoce po svém. Zralé plody letos poputují po trase moštárna → mošt → Frantova palírna → calvados. Ani plod nazmar !

S poukazem na klesající teplotu lze na podzim dočasně a beztrestně popíjet voňavý grog, ale tato zahřívací kůra se jeví finančně poměrně nákladnou a ve svém důsledku i nedostatečnou. Ostatní rodinní příslušníci grog nepocucávají, takže zatímco já bývám veselý a rozjařený, oni jsou smutní a zazimovaní.

Nejsem nelida, takže s těžkým srdcem, ale přece jen zapínám plynové topení. Manželka s dětmi pookřává, já propadám trudomyslnosti, neboť i přes jakési kosmetické zlevnění v posledních dnech, zatěžuje topná sezóna velmi výrazně rodinný rozpočet.

Rád dostávám dárky a z tohoto důvodu bych měl přivítat své říjnové narozeniny. Nepřivítám a už vůbec ne radostně. Za prvé jsem v letech, kdy člověk na jakoukoliv zmínku o svém věku reaguje nevrle až podrážděně a tím jsou podmíněny i případné dárky ( lékařské publikace, švédské kapky, španělské mušky či šumivé tablety všech velikostí a barev ), za druhé má narozeniny i moje žena. Na rozdíl ode mne na ní zoubek času hlodá velice šetrně a ohleduplně, ale čím jí obdarovat ? S dárkem za učitelský plat asi příliš neoslním, zkusím napsat básničku jen a jen pro ni.

Možná ty verše budou neumělé, možná neohrabané, ale lepší než umělé a ohrabané, že ? Snad potěším a udělám radost. Chtěl bych. Mám ji totiž rád.

Dušan Kučera


Zde zadejte