SMUTNÉ VÝROČÍ


SMUTNÉ VÝROČÍ.

Před pěti lety 11. září 2001 spáchala vybraná skupina fanatiků šílený útok proti Spojeným státům. Byl naplánován jinými fanatiky s chladnou hlavou a smyslem pro vražedný detail. V troskách Světového obchodního centra v New Yorku, části Pentagonu a troskách havarovaných letadel zahynulo na 3.000 obětí. Nejenom USA, ale celý starý svět s hrůzou zjistil, že v době, kdy se politický atentát svou silou vyrovná klasické válce se už nikdo nemůže cítit v bezpečí. Smutné výročí

Sled následných událostí byl nadějný : mimo části islámského regionu se zvedla vlna celosvětové solidarity s napadenou zemí, světové velmoci deklarovaly jednotný postup v souladu s OSN. Úspěšný spojenecký útok proti základnám Al-Kajdá a Talibánu v Afghánistánu měl všeobecnou podporu a vše nasvědčovalo tomu, že svobodný svět našel společnou řeč.

Vystřízlivění přišlo bohužel až příliš brzy. První světová velmoc v čele s G. Bushem začala sama určovat kdo a proč je vlastně nepřítel, kdo měl jiný názor byl pasován na zbabělce či dokonce kolaboranta světového terorismu . Katastrofální omyl, kterým bylo napadení Iráku, kdy byla země zbavena jednoho diktátora aby se následně stala křižovatkou teroristů celého středního východu je toho důkazem. Záminkou k zahájení tažení byla právě domnělá spolupráce režimu Saddáma Husajna s teroristickou sítí, která stála za útokem z 11. září 2001 a vlastnění zbraní hromadného ničení. Že šlo o účelovou (ne první) fikci je dávno jasné.

Smutné výročí, smutná přítomnost (JaDr)


Zde zadejte